Člověk vs. umělá inteligence

1. srpna 2015 v 18:17 | Láry-fáry |  Věda
Elektronika je všude, počítače jsou stále výkonnější a roboti začínají nahrazovat lidi dokonce i v některých profesích. Kdy nás umělá inteligence definitivně porazí? Anebo nás už porazila? Připomeneme si, jak si proti sobě vede člověk a stroj v různých disciplínách.
zdroj obrázku ZDEPaměť a výkonnost
Studie výzkumného ústavu IMB z roku 2009 tvrdí, že kdyby byl průměrný lidský mozek počítač, měl by 3581 TB operační paměti a 38 petaflops. Pro srovnání- aktuálně nejvýkonnější počítač světa Tiahne-2 má asi 1511 TB a 33,86 petaflops. Obří superpočítač za cenu asi 9 612 720 000 korun se nemůže vyrovnat tomu, co máme v hlavě. Úžasné, co?


Šachy
V kalendáři bylo 10. února 1996. V ten den se utkal šachový mistr světa Garry Kasparov se superpočítačem Deep Blue. Experti ze společnosti IBM pracovali na Depp Blue celých šest let. Jakožto stroj necítil při zápasu žádné emoce- počítal pouze tahy. Kasparov tuto výhodu neměl a nakonec musel 1. zápas vzdát. Byl to zlomový okamžik, kdy byl mistr světa v šachu poprvé poražen strojem. Ve 2. zápasu však Deep Blue prohrál, 3. a 4 zápas skončil remízou a poslední dva zápasy s přehledem ovládl Kasparov. V celkovém turnaji byl tedy počítač poražen člověkem.
O rok později, 11. května 1997, se v New Yorku konala odveta. Byl to napínavý zápas, hra byla velmi vyrovnaná, avšak v posledním zápase Deep Blue Kasparova rozdrtil. Ostře sledovaný zápas skončil pro lidstvo špatně a počítač se tak vlastně stal novým mistrem světa. Tím to ale neskončilo.
V roce 2003 se Kasparov naposledy utkal se superpočítačem. Deep Junior měl být výkonnější než jeho předchůdce a společnost IBM předpokládala, že bude Kasparov opět poražen. Turnaj však skončil k velkému překvapení remízou.
Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby se Kasparov utkal z dnešními počítači...


Výsledek obrázku pro Deep Blue Kasparov


Rozpoznávání obrázků
Studií, které srovnávaly rozpoznávání obrázků lidmi a počítači bylo hodně. Výsledky ukázaly, že v tomto jsme stále o krok dále před stroji. Odhadovaná chybnost rozeznávání obrázků v ImageNet je u lidí 5,1 procenta. Rekord umělé inteligence je při tom chybnost celých 6.66 a obstarala ho společnost Google minulý rok. Microsoft však nyní tvrdí, že jeho systém deep-learning dokáže překonat nejen dosavadní rekord umělé inteligence, ale dokonce prý předčí i člověka! Údajná chybnost je u něj prý jen 4,94, avšak na nezávislé měření si musíme ještě počkat.


Ovládnutí meče
Naučit se laidžucu, umění rychlého tasení meče, není nic jednoduchého. Isao Machiim je mistr této disciplíny a drží několik zajímavých rekordů. I přesto ho robotický Motoman-MH24 předčil sekání bambusu. Isao Michiim předveld velmi slušný výkon, ale pustit se do soutěže s robotickým ramenem byl prostě předem prohraný zápas.


Výsledek obrázku pro motoman mh24


Je vidět, že technologie stále postupuje. Někteří lidé tvrdí, že nás umělá inteligence již předběhla, jiní zase, že nás předběhne do několika let. Avšak podle mně se nám počítač nikdy nevyrovná, nebo alespoň ne v nejbližší budoucnosti. Lidé jsou si totiž schopni uvědomit sami sebe, svou existenci. To počítače prostě nedokážou. Myslím, že se proto ovládnutí světa roboty bát nemusíme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Cinereo Cinereo | E-mail | Web | 3. srpna 2015 v 23:41 | Reagovat

Pochopitelně, že člověka jednou technika porazí, jen doufám, že se toho nedožiju, protože to alespoň podle Terminátora působí dost děsivě :D (aneb stay realista).

2 Sarah's History Sarah's History | Web | 4. srpna 2015 v 10:21 | Reagovat

Super článek! Jinak souhlasím s [1]:. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama